Apsauga nuo saulės: UV spinduliuotė

Apsauga nuo saulės – neabejotinai svarbiausia ir viena iš mėgstamiausių ir SKINLI komandos veido priežiūros rutinos dalių! Tai yra pagrindinė prevencija priešlaikiniam senėjimui. Be kita ko, tai yra pagrindas, ant kurio paremtas aktyvių medžiagų naudojimo efektyvumas.  

Visų pirma, siekiant veiksmingai apsisaugoti nuo saulės, visų pirma, svarbu suprasti saulės spinduliuotę.

UV spinduliuotę galima suskirstyti į tris kategorijas pagal bangos ilgį. Jie skiriasi savo biologiniu aktyvumu ir kiek gali prasiskverbti į odą. Kuo trumpesnis bangos ilgis, tuo kenksmingesnė UV spinduliuotė. Tačiau trumpesnė bangos ilgio UV spinduliuotė mažiau prasiskverbia į odą. Nors dažniausiai UVB spinduliuotę siejame su odos nudegimu, tačiau UVA II bangos ilgis yra labai artimas UVB, dėl šios priežasties, UVA II spinduliuotė iki 10% atsakinga už nudegimus.

UV spinduliuotė sudaro 5% visos saulės spinduliuotės, pasiekiančios žemės paviršių. Saulės šviesai praeinant per atmosferą, visus UVC spindulius ir maždaug 90% UVB spinduliuotės sugeria ozonas, vandens garai, deguonis ir anglies dioksidas. UVA spinduliuotę atmosfera veikia mažiau. Todėl žemės paviršių pasiekianti UV spinduliuotė daugiausia susideda iš UVA (maždaug 95%), su maža UVB dalimi (maždaug 5%).

UVA: bangų ilgis svyruoja nuo 320 iki 400 nm. Dėl didesnio bangos ilgio, UVA spinduliai prasiskverbia giliau į odą, iki pat dermos. Šie spinduliai gali būti toliau skirstomi į UVA II (320–340 nm) ir UVA I (340–400 nm). Sudaro ~ 95% UV spindulių, pasiekiančių žemę, lengvai prasiskverbia per debesis, langus. Odoje sukelia oksidacinį stresą, suformuojant reaktyvius laisvuosius radikalus, pagrindinė fotosenėjimo priežastis.

UVB: bangų ilgis svyruoja 280 iki 320 nm. UVB spinduliai daugiausia prasiskverbia į paviršinius odos sluoksnius, t.y., epidermį. Pagrindinė nudegimų saulėje priežastis. Apie 90% UVB spinduliuotės sugeria ozono sluoksnis. Susiję su vitamino D gamyba odoje.

UVC: bangos ilgis svyruoja nuo 100 iki 280 nm. Visiškai sugeriami ozono sluoksnio bei atmosferos.

Kaip gali pasireikšti saulės spinduliuotės poveikis odai?

Net keliais būdais. Trumpuoju laikotarpiu tai gali sukelti paraudimus, sudirgimus, o ilgainiui oda įdega. Tačiau yra ilgalaikis UV spinduliuotės poveikis, yra negrįžtamas ir neretai piktybinis. Saulės spinduliai pripažįstami kaip ankstyvo senėjimo bei įvairių odos vėžio rūšių priežastis. Dėl šių priežasčių apsauga nuo saulės yra ypač svarbi. 

Todėl susitikime kitame straipsnyje, kuriame pratęsime pokalbį apie apsaugos nuo saulės svarbą bei apsauginius UV filtrus!

Palikti komentarą

Visi komentarai, prieš juos paskelbiant, yra peržiūrimi.

Ši svetainė apsaugota „reCAPTCHA“, taip pat taikoma „Google“ privatumo strategija ir paslaugų naudojimo sąlygos.