Odos tipai ir poreikiai: kodėl tradicinė odos tipų klasifikacija teikia per mažai informacijos apie odą?

Gerieji alkoholiai? Blogieji alkoholiai? Tiesiog alkoholiai! Skaitymas Odos tipai ir poreikiai: kodėl tradicinė odos tipų klasifikacija teikia per mažai informacijos apie odą? 4 minučių Kitas Apsauga nuo saulės: UV spinduliuotė

Normali, sausa, riebi bei mišri oda – nėra jokių abejonių, jog visi esame girdėję šią tradicinę odos tipų klasifikavimo sistemą. Bet ar žinojote, jog šios sistemos pradininke laikoma Helena Rubinstein ir tokia klasifikacija egzistuoja daugiau nei šimtą metų? 

Žvelgiant iš vienos pusės tai labai paprasta bei patogi sistema, suskirstanti odos tipus į keturis segmentus. Bet kur problema? Toks klasifikavimas yra pernelyg ribotas, parodantis tik sebumo kiekį odoje, kuris yra tik vienas iš faktorių, apibūdinančių odą bei leidžiančių nustatyti odos priežiūros poreikius. Todėl nors tai puikus atspirties taškas, tačiau renkantis odos priežiūros priemones atkreipkite dėmesį į visus šiuos faktorius:

•Sebumo produkciją odoje

•Odos jautrumą

•Odos pigmentaciją

•Odos senėjimą

Žemiau pateikiami apibūdinimai leis lengiau identifikuoti jūsų odos poreikius!

Pirmasis klausimas: Ar oda linkusi į sausėjimą ar linkusi į riebumą?

Pagrindiniai skirtumai

Linkusi į sausėjimą: papilkėjusi, šiurkšti, nelygi tekstūra, jaučiamas odos tempimas, ypač po prausimosi

Linkusi į riebumą: blizgi, gali būti ryškesnės, matomos poros, didesnis polinkis į bėrimus

Įtaką darantys veiksniai

Sebumo gamyba. Sebumas sudaro naturalų apsauginį sluoksnį, taip pat padeda palaikyti drėgmės lygį odoje.

Tinkami produktai

Sausėti linkusiai odai: pagrindinis tikslas kovoti su sausumu bei dehidratacija, tad ieškokite švelnių, neputojančių ar mažai putojančių prausiklių, taip pat kremų, kurių sudėtis gausi drėkiklių, emolientų, okliuzyvų. Jei vargina bėrimai, rinkitės mažesnės koncentracijos retinoidus ar švelnias rūgštis, pvz. polihidroksi rūgštis. Visada naudokite apsaugą nuo saulės.

Į riebumą linkusiai odai: svarbiausias uždavinys kontroliuoti bei sumažinti sebumo gamybą, tad galite rinktis gausiau putojančius prausiklius, lengvos tekstūros kremus, kurių pagrindas drėkikliai, sudėtyje turėtų būti mažesnis kiekis emolientų bei okliuzyvų. Taip pat, jei yra polinkis į bėrimus, galite rinktis produktus, kurių sudėtyje yra retinoidų bei beta hidroksi rūgšių. Visada naudokite apsaugą nuo saulės.

Antrasis klausimas: Ar oda Jautri ar atspari (nejautri)?

Pagrindiniai skirtumai

Jautri oda: į odos priežiūros produktus reaguoja deginimo jausmu, paraudimu arba bėrimais

Nejautri oda: šalutinis poveikis nuo odos priežiūros priemonių juntamas retai

Įtaką darantys veiksniai

Odos raginis sluoksnis (stratum corneum). Tai yra odos apsauginis barjeras, kuris minimizuoja drėgmės praradimą,apsaugo nuo dirgiklių.

Tinkami produktai

Jautriai odai: rinkitės produktus, kurių sudėtyje yra uždegimą mažinančių, odą raminančių ingredientų, tokių kaip azijinė centelė (Centella asiatica), saldymedžio šaknų ekstrakto (licorice root extract), pantenolio. Venkite eterinių aliejų, pridėtinių kvapų, stiprių rūgščių, didelės koncentracijos retinoidų.

Atspariai odai: produktai su didesniais veikliųjų ingredientų kiekiais turėtų būti gerai toleruojami.

Trečiasis klausimas: Ar oda pigmentuota ar nepigmentuota?

Pagrindiniai skirtumai

Pigmentuota oda: netolygus odos atspalvis, patamsėjusios dėmelės

Nepigmentuota oda: tolygus, vienodas odos tonas

Įtaką darantys veiksniai

Odos polinkis į pigmentaciją. Tai gali būti sukelta saulės pažaidų, taip pat atsiradusi dėl sužeidimų arba použdegiminės hiperpigmentacijos.

Tinkami produktai

Pigmentuotai odai: rinkitės produktus, kurių sudėtyje yra vitamino C, arbutino, azelaino rūgšties, kojo rūgšties (kojinė rūgštis, kojic acid). Niekada nepamirškite apsaugos nuo saulės.

Nepigmentuotai odai: prevencijai nuolatos naudokite apsaugą nuo saulės.

Ketvirtasis klausimas: Ar oda brandi, senstanti ar stangri?

Pagrindiniai skirtumai

Senstanti oda: matomos smulkios arba gilios raukšlės, suglebusi oda

Stangri oda: lygi bei įtempta oda

Įtaką darantys veiksniai

Amžius, saulės poveikis, gyvenimo įpročiai, genetika. Nors genetika bei amžius svarbūs veiksniai, tačiau didelę įtaką daro saulės spinduliuotė, kuri yra viena iš pagrindinių išorinio senėjimo priežasčių.

Tinkami produktai

Brandžiai odai: produktai, skatinantys kolageno sintezę, tokie kaip – retinoidai. Taip pat galima rinktis peptidus, žinoma, svarbiausia - niekada nepamirškite apsaugos nuo saulės.

Stangriai odai: siekiant išlaikyti stangrumą, gerą išvaizdą, prevencijai rinkitės apsaugos nuo saulės priemones.

Galiausias, svarbu suprasti, jog sunku įvertinti ir nustatyti odos priežiūros poreikius remiantis tik tuo, jog oda mišri, normali, sausa ar riebi, nes tai yra tik vienas iš keleto faktorių. Be to, šis faktorius gali kisti priklausomai ir nuo metų laiko (skirtumai žiemos/vasaros metu), gyvenamosios aplinkos skirtumo, naudojamos kosmetikos ar vaistinių preparatų.

Šis įrašas parengtas remiantis Dr. L. Baumann odos klasifikavimo metodu. Svarbu paminėti, jog odos klasifikavimo sistemų yra ir daugiau, atsižvelgiant į skirtingus faktorius, pavyzdžiui, Fitzpatrick odos tipavimas ar Glogan fotosenėjimo skalė. 

Palikti komentarą

Visi komentarai, prieš juos paskelbiant, yra peržiūrimi.

Ši svetainė apsaugota „reCAPTCHA“, taip pat taikoma „Google“ privatumo strategija ir paslaugų naudojimo sąlygos.