Gerieji alkoholiai? Blogieji alkoholiai? Tiesiog alkoholiai!

Alkoholiai – vis dar daugelio bijomi ir kartais nesuprantami. Galbūt kartais ne visai nepagrįstai?

Dažnai viešoje erdvėje galima pamatyti generalizuotą alkoholių skirstymą į “geruosius” ir “bloguosius”, dėl to kiek apmaudu, nes vartotojui (ar skaitytojui) gali būti sukeliama nepagrįsta baimė, nepaaiškinant svarbiausios taisyklės, jog galutinė produkto formulė yra svarbiausia! Odos priežiūra bei supratimas apie produktus reikalauja kompleksinio mąstymo, nes kaip ir kiekvienoje srityje, viskas nėra tik juoda arba balta.  

Kas yra alkoholiai?

Visų pirma, alkoholiai yra anglies junginiai, turintys hidroksilo (-OH) grupę. Kalbant apie alkoholius kosmetikoje, dažniausiai išskiriami mažos molekulinės masės alkoholiai, t.y. etanolis, kuris įvardinamas, kaip “blogasis” bei didesnės molekulinės masės alkoholiai, t.y. dažniausiai riebieji alkoholiai, kurie vadinami “geraisiais”.  Realybėje, žymiai daugiau junginių yra alkoholiai, pvz. aromatiniai alkoholiai (benzyl alcohol), glicerinas taip pat yra alkoholis, glikoliai, kaip butylene glycol, propanediol/propylene glycol ir pan. Akivaizdžiai, visi jie pasižymi skirtingomis savybėmis.

 

Mažos molekulinės masės alkoholiai Didelės molekulinės masės alkoholiai
INCI Alcohol; Ethanol SD; Alcohol SD; Alcohol 40; Alcohol Denat; Denatured Alcohol; Isopropyl Alcohol; Ethyl Alcohol Cetearyl Alcohol; Cetyl Alcohol; Stearyl Alcohol; Lauryl Alcohol; Behenyl Alcohol; Myristyl Alcohol
Paskirtis Tirpikliai; Padidina skverbimąsi; Konservantai; Pagerina produkto tekstūra bei palengvina aplikavimą (paskirstymą) Emolientai (minkštikliai); Emulsikliai; Tirštikliai (klampumo reguliavimas)
Savybės

Viskas priklauso nuo formulės, bet: potencialiai odą sausinantis poveikis, ypač, jei oda yra jautri, linkusi sausėti

Viskas priklauso nuo formulės, bet: potencialiai komedogeniški, ypač, jei oda produkuoja didesnį sebumo kiekį, linkusi į aknę

 

Etanolis

Iš visų alkoholių, pats “nemėgstamiausias” etanolis, kuris pasižymėjęs, kaip odą dirginanti bei džiovinantis ingredientas. Realybė gali būti kiek kitokia. Tokią reputaciją etanoliui sudarė (kaip ir dažnai) ne visai tiksliai atlikti ar ne visai tiksliai interpretuoti moksliniai tyrimai. Neretai, tokiuose tyrimuose naudojamos didelės etanolio koncentracijos, kurios pilamos tiesiai ant bakterijų ar ląstelių kultūrų, mėginiai užsandarinami, nesudaroma galimybė alkoholiui išgaruoti. 

Tačiau tyrimas, kurio metu ant kiaulių odos mėginių buvo pilamas 100% etanolis, parodė, jog šis junginys yra ypač lakus ir per trumpą laiką nuo odos paviršiaus nugaruoja net 97% tirpalo (šis skaičius galimai dar didesnis, nes tyrėjai mano, jog dėl įrangos kaltės, dalis tirpalo nutekėjo). Žinoma, tai in vitro tyrimas, bet leidžia suprasti junginio lakumą.

Jeigu odos priežiūros priemonių sudėtyje matote mažos molekulinės masės alkoholį maždaug antroje-ketvirtoje ingredientų sąrašo vietoje, galite daryti prielaidą, jog  jo turėtų būti ne daugiau (o dažnai ir mažiau) nei 5%-10%, iš kurių 97% nugaruoja. Tačiau ir likusių kelių procentų nereikėtų taip stipriai bijoti, nes sveikas odos raginis sluoksnis yra puikus apsauginis barjeras, o siekiant dar labiau sušvelninti poveikį, rinkitės priemones papildytas drėkikliais, emolientas ar okliuzyvais, taip palaikysite odos drėgmės balansą ar sumažinsite drėgmės praradimą. Tai norėčiau iliustruoti ir pavyzdžiui su dviem tonikais. Pirmojo sudėtyje yra tik vanduo, alkoholis bei eksofolijuojančios rūgštys, dėl tokio komponentų derinio (alkoholio bei rūgščių, kurios pačios iš savęs gali sausinti odą), produktas galimai nepatiks didžiajai vartotojų daliai, ypač sausos, jautrios odos savininkams. Antruoju atveju, alkoholis nėra dominuojantis sudėtyje, be to, papildytas drėkikliais, odą raminančiais ingredientais, todėl jokio nemalonaus, šalutinio poveikio produktas neturėtų sukelti. 

Nesmerkime pavienių ingredientų nežinodami konteksto!

Pabaigai, norime pasakyti, visada rinkitės tai, kas tinka jūsų odai! Sausai, labai jautriai ar pvz. rožine, egzema sergančiai odai produktai, kuriu sudėtyje yra didelis kiekis mažos molekulinės alkoholio, gali būti ne visai tinkamas pasirinkimas. Lygiai taip pat, didesnį sebumo kiekį ar į aknę linkusiai odai, produktai, kurių sudėtyje yra didelis kiekis riebiųjų alkoholių, ne visada gali būti tinkamai. Tačiau, kaip ir dažniausiai, viskas priklauso nuo individualių odos savybių bei produkto galutinės formulės!

Palikti komentarą

Visi komentarai, prieš juos paskelbiant, yra peržiūrimi.

Ši svetainė apsaugota „reCAPTCHA“, taip pat taikoma „Google“ privatumo strategija ir paslaugų naudojimo sąlygos.